Konservedeki Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Yemeklerimizin ilk akla gelen malzemelerinden biri olan salça, özellikle sulu yemeklerimizin olmazsa olmazı konumunda. Ancak yemek yapan pek çok kişinin dert yandığı bir durum var ki, o da henüz daha yarıya gelmemiş konserve salçaların üzerinin küflenmesi. Peki salça küflenmeden nasıl saklanır?

Salçanın küflenmesini önlemek adına pek çok yöntem kullanılmakta. Bu yazıda ise özellikle üşengeç insanların seveceği bir yöntemi paylaşacağız.

Yemek yapan kişileri dikkatlice izlediğinizde yemek yaparken kullanılan kaşıkla aynı zamana konservenin içinden salçayı aldıklarını fark edeceksiniz.

Aslında önemsiz gibi görünün bu ince detay nedeniyle salçalarımız kısa bir süre içinde bozulmaktadır. Yani yemek yaparken sıra konservedeki salçayı almaya geldiğinde kuru bir yemek kaşığını kullanmak salçanızın küflenmesini önleyecektir.

Bu yöntemi paylaştığım pek çok arkadaşıma oldukça garip görünse de metodun işe yararlılığı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyip teşekkürlerini ilettiler. Deneyin, siz de işe yaradığına şahit olacaksınız.

Tabii, salça küflenmeden nasıl saklanır sorusuna pekala aşağıdaki yöntemleri de kullanarak çözüm bulabilirsiniz:

  • Kullandıktan sonra konservedeki salçanın üzerine ayçiçek yağı dökün.
  • Salçayı, yemeklik porsiyonlara bölüp küçük poşetlere yerleştirin ve buzluğa atın.
  • Konservenin ağzını hava geçirmeyecek şekilde kapatın.

Tercih sizin ama kuru bir kaşık kullanmak diğerlerine nazaran oldukça pratik olmaktadır.

Yorum yapın